Hakkımızda

Alacamızda pek çok farklı konuda becerisi yeteneği ve azmi ile ev ekonomisine katkı sağlamaya çalışan kadınlarımız var; fakat hanımların sesine ses verecek bir kuruluş yoktu. Bizde emeklerimizi, hayallerimizi, düşüncelerimizi ve güçlerimizi birleştirmek amacıyla yola çıktık. Alaca Belediyemiz ve Ticaret Sanayi Odamızın desteği ile 14 Eylül 2017 tarihinde 7 girişimci kadın ile Sınırlı Sorumlu Alaca Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi adında bir kooperatif kurduk. Bir yerlerden başlamak adına belediye ve kaymakamlık desteği ile küçük bir işyeri açtık. İşyerimizde Alacamızın meşhur köy yufkası, sütlü kesme kadayıf, katmer, gözleme, el bükmesi mantı, erişte ve günlük yufka satışına başladık. Evlerinde üreten ve satışta sıkıntı yaşayan hanımların ürünlerine yer verdik tanınırlık arttıkça talep de artmaya başladı. Çalışmak isteyen hanımlara iş vermeye başladık . Fakat talebin yoğunluğu hareketliliği artırdı. bir imalathane kurulması ihtiyacı ortaya çıktı. Bundan yola çıkarak, Kalkınma Ajansı Uzmanları, Valilik Proje Uzmanları ve Alaca Belediyemizin Proje Sorumluları ile Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında bir araya gelerek çalışmalar yürüttük. Valiliğimizin hazırlamış olduğu projede ortak olduk. Aldığımız destekle imâlathanemizi kurduk. Ekipmanlarımızı aldık. Ekipmanlar sayesinde seri üretime geçmiş olacağız. En önemlisi daha fazla kadına destek olmuş olacağız.

Misyon ve vizyonumuz

Girişimci üretken ve azimli kadınların ekonomik açıdan hayatın içinde yer almasını sağlamak sadece bireysel bir kazanım değildir. Kadının ailenin yapı taşı olduğunu düşünürsek bunun aslında sosyal gelişimi sağlayan bir adım olduğunu fark edeceğiz. Bu kadın hareketliliği önce bulundukları yerde serpecek tohumunu. İlçenin tanınırlığını ürettiğimiz ürünler ile yapacağız ürünlerimize marka değeri katarak yolumuza devam edeceğiz.

Değerlerimiz

Kadın üreticilerimizin yanında olmak, birliktelik duygusunu geliştirip kooperatif kültürünü yaygınlaştırmak, Alaca’daki ürünlerimizi bir marka haline getirip üretim ve pazarlamasını artırmak.

Projelerimiz

Güçlenen kooperatifler güçlü kadınlar Kadın istihdamının artırılması ve kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasında önemli katkılar sunacak projemiz Çorum ilinin 6 farklı ilçesindeki tüm kadın kooperatiflerini güçlendirmeye amaçlamaktadır. Bu sebeple kadın girişimciliğini ve istihdam edilebilirliğini artırmaya yönelik özellikli bir projedir.